App, Communication, Editing, English, Learning English and Practicing Journalistic Style

Journalist’s Toolbox | A Society of Professional Journalists Blog

https://www.journaliststoolbox.org/category/copy-editing/

Advertisements
Arabic, Creativity, Editing, English, German, Glossary, Learning English and Practicing Journalistic Style, Links, NGOs, Prose, Terminology, Translation, مصطلحات, Writing, Writing Style, اللغة العربية, الالمانية, الانكليزي, الانكليزية, حدث عالمي

Judges of 13th St. Jerome #Translation #Contest: We are astonished how rich #Arabic language in vocabulary and synonymous.

English text: “Fingerprint Words
French text: “Le vintage : matière et mémoire

Arabic:
General category:
Judges: Ms. Raghda Fejes and Mr. El Khalil Mamoune (remarks)
Prize winners: Mr. Elrayah Abdelgadir Mohamed Osman (first prize), Mr. Mohammed El Alaoui (second prize); Mr. Amara Hammami (honourable mention) and Ms. Sawsan Taraif (honourable mention)

Student track:
Judges: Ms. Raghda Fejes and Mr. El Khalil Mamoune;
Prize winner: Mr. Ahmed Roshdi (student prize)

Chinese:
General category:
Judges: Prof. Changshuan Li and Mr. Junkai Liu (remarks)
Prize winners: Ms. Shuai Wang (first prize), Mr. Jianjun Chen (second prize)

Student track:
Judge: Mr. Xingmin Zhao (remarks)
Prize winners: Ms. Mengqi Yuan (student prize); Ms. Mei Chang (honourable mention)

English:
General category:
Judges: Mr. R. William Heckel and Ms. Diane Frishman (remarks)
Prize winners: Ms. Elke Lohan (first prize), Ms. Teresa Lander (second prize);
Ms. Miriam Gartenberg (honourable mention), Mr. Dimitri Agratchev (honourable mention) and Mrs. Sara Boyes (honourable mention)

Student track:
Judge: Mr. Kieran Burns
Prize winner: Mr. Benjamin Daniels (student prize)

French:
General category:
Judges: Ms. Christel Hauer and Mr. Pierre Bancel (remarks)
Prize winners: Mr. Mathieu Lecarpentier (first prize) and Mr. Emmanuel Scavée (second prize)

Student track:
Judges: Ms. Christel Hauer and Mr. Pierre Bancel
Prize winner: Mr. Mathieu Vigouroux (student prize)

German:
General category:
Judges: Mr. Klaus Müller and Prof. Dr. Alexander Künzli (remarks)
Prize winners: Ms. Janine Pickardt (first prize) and Ms. Elke Lohan (second prize)

Student track:
Judges: Mr. Klaus Müller and Prof. Dr. Alexander Künzli (remarks)
Prize winner: Ms. Theresa Waldhäusl(student prize)

Russian:
General category:
Judges: Mr. Youri Toropin and Mr. Anatoly Tchadliev (remarks)
Prize winners: Mr. Denis Komarov (first prize) and Ms. Tatiana-Maria Komerzan (second prize)

Student track:
Judges: Mr. Youri Toropin and Mr. Anatoly Tchadliev
Prize winners: Ms. Daria Bogatova (student prize);
Ms. Kseniia Topolniak (honourable mention) and Ms. Elizaveta Kravchenko(honourable mention)

Spanish:
General category:
Judges: Ms. Elvira Pérez and Mr. Miguel Sáenz (remarks)
Prize winners: Ms. Ana Puga Peralta (first prize) and Ms. Guillermina Ruiz Grané(second prize)

Student track:
Judges: Ms. Elvira Pérez and Mr. Miguel Sáenz
Prize winner: Ms. Anna Ferrando Tena(student prize)

List of partner universities

About the Contest

13th St. Jerome Translation Contest

https://languagecareers.un.org/dgacm/Langs.nsf/page.xsp?key=Outreach-StJerome-SJTC13